APH30T/ENC
APH30T/ENC
Plastic (UL-94V0) horn speaker
RAL 7035 – Light Grey
EN54-24 certified for use with voice alarm and evacuation systems.
Dual gland entry for loop in/out option
Use for speech and signal warnings.
Pair it with our compatible pole-mount
brackets
Customised colour
painting service
available
Bespoke
pre-fitted cable service available
Categories:
Horn
Horn Speakers
Get a Quote
See How it Works
Close modal
Key Technical Specification
Key Technical Specification
Rated power:
30W
Tappings 100V line:
30/15/7.5/3.75W
SPL 1m 1W: